Viz také (aneb související články)

4. březen 2015 | 22.25 |

Jedním ze způsobů, jak zdržet čtenáře na svém blogu déle, je nabídnout mu další články, které souvisí s tématem právě čteného článku. Na pise.cz je to celkem jednoduché: Administrátor ví, že pokud se mu podaří čtenáře na blozích udržet déle, získá pravděpodobně i více peněz z reklamy a zřejmě i to bylo jedním z důvodů, proč implementoval funkci "klíčová slova". Jejich pomocí se totiž generují související články - najdete je na konci textu.

Ale jsou domény, které tuto funkci nemají. I já mám na takové nějaké blogy. A protože krom toho, že mě blogování baví, zároveň si tam i něco málo přivydělám (dostávám podíl z reklamy), tak je pochopitelné, že bych také uvítala, kdyby se u mě čtenáři zdrželi trošku déle. Na některých blozích jsem viděla, že mají vložené odkazy na související články - navíc velmi pěkným způsobem.  Dlouho jsem se probírala administrací blogu, abych tu funkci našla a také si ji zprovoznila. Leč marně.

Související články 1

Asi jsem byla raněná slepotou, protože teprve asi po roce jsem si povšimla malého odkazu u těch souvisejících článků. Klikla jsem na něj a záhada byla rozluštěna. Tuto funkci blogspot sám nenabízí, je vložená z externího zdroje - konkrétně ze stránky LinkWithin. Blogspot pouze podporuje její implementaci.

Překládat to celé nebudu, ostatně celý text najdete pod odkazem. Implementace na stránky je poměrně jednoduchá: Stačí vyplnit tři řádky a odeslat - je to zdarma.

Související články 2

Potom se vám objeví stránka s podrobným popisem co a jak udělat, vč. názorných obrázků. Celé to zabere jen pár minut (v případě blogspotu asi 2 min.). Tuto externí službu podporují servery Blogger, WordPress a TypePad - u těch by se mělo vložení na stránku provést automaticky. Vyzkoušela jsem však pouze na Bloggeru.

Související články 3

Pro ostatní domény je tu možnost nechat si vygenerovat kód a ten potom ručně vložit (zkopírovat) na patřičné místo. Je to však podmíněno možnostmi nastavení blogu - potřebujete, aby blog umožňoval vložit pole s html hned pod pole s články (podobně jako je zobrazeno na obrázku výše. Nedá se to vložit přímo do článku! Pokud vím, tak blog.cz toto bohužel neumožňuje (ani pise.cz, ale tady je to zbytečné, to už jsme si řekli).

Netuším, jak to funguje, ale na svých blozích jsem si ověřila, že se automaticky generují články, které skutečně s daným tématem nějak souvisí. Zřejmě to nějak porovnává texty a hledá shodná slova, z nichž navíc některá jsou více preferovaná (např. v názvu). Pokud tam takových souvisejících článků máte více, mohou se po stisku F5 obměňovat.

Vím, že většina mých čtenářů pochází právě z blog.cz nebo z pise.cz, věřím a je pro ně tento text celkem zbytečný. Vím však také nejméně o dvou čtenářích z blogspotu, kteří tuto funkci zatím nevyužívají. Třebas se jim (a nejen jim) budou tyto informace hodit.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Viz také (aneb související články) janinka 07. 03. 2015 - 13:48
RE: Viz také (aneb související články) mauron 09. 03. 2015 - 11:14