Blog a výdělek

22. leden 2015 | 22.04 |

Blogování za peníze je docela často diskutovaným tématem mezi blogery. Zatímco jedni zastávají názor, že peníze navíc se vždycky hodí a někteří jsou pro ně schopni udělat opravdu cokoliv, jiní to považují doslova za znesvěcení blogu, který podle nich má být jen koníčkem. A kde je pravda? Ty dva extrémní tábory se nikdy neshodnou. Ale pravda je někde uprostřed. Spousta lidí přece sní, že je bude živit to, co je baví, tak broč by to nemohl být blog? Na druhou stranu, ale i přivýdělek z blogování by měl mít nějaké morální hranice.

Pokusím se nějak shrnout všechny možnosti, jak získat nějakou odměnu (ne vždy finanční) za blogování. Je jich hned několik:

 1. Drze si říct o peníze. Ano, i takoví blogeři jsou. Někam na blog si umístí žádost o finanční příspěvek. A kupodivu jsou i lidé, kteří jim ty peníze dají a jak se zdá, není jich zas tak málo. Jedna blogerka se kdysi podřekla, že si takto každý měsíc přijde na více než 1000,- Kč. Samozřejmě záleží také na kvalitě, zajímavosti, originalitě a vůbec informační hodnotě blogu.
 2. Nepeněžní odměna za recenzi. Je hodně blogerů, kteří dostávají od různých firem zboží za účelem jeho vyzkoušení a následné doporučení na blogu. Všichni cítíme, že to tak úplně není výdělek, spíš úspora, protože bloger by si podobné zboží stejně koupil, jen možná levnější značky. Někteří odpůrci sice říkají, že už tímto se bloger "zaprodává", ale většinou tuto formu spolupráce získávají blogeři, kteří se o nějaký konkrétní druh zboží aktivně zajímají a recenzují i zboží, které si sami koupili. Problém bývá, jak je odlišit od těch následujících...
 3. Placené recenze na objednávku. Mohou být dvojí: Buď bloger dostane "zakázku" a píše sám dle požadavků zadavatele, který určuje jaké informace musí recenze obsahovat, rozsah (délku) textu, někdy dokonce i emotivní stránku (jestli má být recenze pozitivní, negativní nebo neutrální). Nebo v druhém případě zadavatel dodá hotový text, který bloger pouze publikuje na blogu, jako by to byl jeho vlastní názor. Tady už asi většina z vás cítí, že to poněkud "zavání", protože bloger doporučované zboží vůbec neviděl, natož aby ho sám vyzkoušel.
 4. Využití blogu jako bazaru nebo e-shopu. Mnoho blogerů něco vyrábí, často se s tím pochlubí i na blogu, tak proč to hned také nenabídnout k prodeji. Blog navštíví spousta lidí, třebas se někomu něco zalíbí. Podobně se někteří blogeři zbavují starších věcí, pro které už nemají využití, někdy dokonce i recenzního zboží (tedy toho, které dostali zdarma k otestování).
 5. Umístěním placené reklamy. Tady bych se ráda rozepsala, protože je více možností:
  a) Část prostoru svého blogu můžete pronajmout třetí straně k umístění reklamy.

  Není tajemstvím, že tuto možnost využívají provozovatelé mnoha různých serverů, blogovací nevyjímaje. Ovšem většina provozovatelů blogovacích serverů ve svých podmínkách užití vysloveně ZAKAZUJE, umístění dalších reklamních ploch na blogu. Porušením si koledujete o problémy.
  b) Reklamu můžete vhodně zakomponovat přímo do psaného textu jako zmínku o výrobku/službě doplněnou proklikem na příslušnou stránku. Nikdo nikdy nepozná, jestli výrobek doporučujete z vlastní vůle, protože se vám líbí a domníváte se, že by se mohl líbit i vašim čtenářům, nebo jestli vám za to někdo zaplatil.
  c)Provozovatel domény se s vámi rozdělí o příjem z reklamy. Ano, zní to neuvěřitelně, ale skutečně jsou servery, kde provozovatelé chápou, že blogeři nejsou jen uživatelé, ale že právě poskytováním svého textu zajišťují provozovateli příjem z reklamy. Krom toho tento přístup motivuje blogery, aby se snažili svým blogům věnovat co nejvíc péče.

Za svou virtuální kariéru (nejen blogovou) jsem vyzkoušela několik z těchto možností. Mezi prvními bylo pronájem prostoru na svém webu třetí straně. Bohužel smlouva byla postavená tak, že mi bude proplácena pouze provize za prodej zboží služeb uskutečněných z odkazu na mém webu. Výplata se provádí až od 500,- Kč, takže pokud bude současný stav přetrvávat, první výplatu dostanu tak za 20 let. Web už jsem zrušila, nebo spíš převedla na jiný server, kde provozovatel zakazuje umísťovat reklamy, takže těch pár korun, co jsem za to zatím stihla vydělat, nikdy neuvidím.

Po založení blogu jsem na něj také dávala své ruční práce spolu s nabídkou k jejich prodeji. Občas se mi skutečně něco podařilo prodat. Myslím, že se k tomu zase vrátím, alespoň teď v době, kdy jsem nezaměstnaná a tudíž každá kačka navíc se hodí.

Dalším pokusem o výdělek blogováním byla registrace na severu zprostředkovávajícím placené recenze. Bohužel, tohle mi teda moc nevyšlo. Zřejmě o recenze na věci, které mě zajímají, není zájem. První nabídka byla za 200,- Kč, měla jsem napsat recenzi na nějaký motorový olej. Já, NEŘIDIČ, co ví o autě jen tolik, že je to hromada kovu na kolečkách a uvnitř má volant a sedadla? Další nabídky byly v podobném duchu. Přestože jsem zaklikala, že jsem žena, v domácnosti, svoje zájmy a témata, kterým se na blogu věnuji, tak si nějak vydedukovali, že právě já jsem ideální pro psaní recenzí na sněhové frézy, sekačky na trávu, různé věci do auta  apod. Když jsem několik takových recenzí odmítla, přestali mi nabídky chodit a po přestěhování blogu jsem se s tímto už nehlásila.

Koncem minulého roku jsem konečně vyzkoušela poslední možnost - tedy reklamu "po dohodě s provozovatelem". Samozřejmě ne tady. Někteří si asi ještě vzpomenete, že jsem asi před rokem postupně některé rubriky přesunula na samostatné blogy. Už od počátku mi provozovatel nabízel, že mi za umístění reklamy bude platit nějaké peníze. Bohužel v té době byla ještě většina návodů v angličtině a mě se nechtělo tím prokousávat, tak jsem klikla, že se chci do toho programu zapoujit. Odpověď přišla během pár dní v češtině, že mám blog příliš "mladý" a tudíž se ještě zapojit nemůžu. Kdy se můžu znovu ozvat mi neřekli, tak jsem pár měsíců počkala, až se nashromáždí trocha článků a blog se trochu "zavede". Po roce jsem si říkala, že blog už docela vešel ve známost, a že bych tedy mohla zkusit znovu štěstí s příjmem z reklamy. Tentokrát vše prošlo hladce. Krom toho mi hned nabídli, že ostatní své blogy můžu už zapojit do programu bez schvalování, tak jsem je taky zapojila. Koncem listopadu mi přišlo první vyúčtování - něco kolem 50,- Kč. To není špatné, ne? Za prosinec už to bylo přes 60,- Kč. A výplata je od 200,- Kč, takže v březnu bych mohla dostat první peníze! Dá se předpokládat, že jak budou na blogu přibývat další a další články, bude pomaloučku růst i návštěvnost a v souvislosti s tím i příjem.

Můžu dělat, co mě baví (blogovat) a přitom si trošičku vylepšit rozpočet. I když je to zatím jen pár korun, věřím, že se časem propracuju i k větším částkám. Držte mi palce.

A co vy? Nechtěli byste si také blogováním "přilepšit"? Který způsob se vám zdá nejlepší? Nebo znáte ještě nějaký další, který jsem nezmínila?

FnTT Vesmír 4

Zpět na hlavní stranu blogu

Anketa

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Blog a výdělek Čerf 23. 01. 2015 - 11:00
RE(2x): Blog a výdělek kerria 23. 01. 2015 - 11:40
RE(3x): Blog a výdělek Čerf 23. 01. 2015 - 13:44
RE(4x): Blog a výdělek kerria 23. 01. 2015 - 13:51
RE: Blog a výdělek van vendy 26. 01. 2015 - 21:00
RE(2x): Blog a výdělek kerria 26. 01. 2015 - 21:57
RE: Blog a výdělek van vendy 26. 01. 2015 - 21:02
RE: Blog a výdělek tlapka 26. 01. 2015 - 21:54
RE(2x): Blog a výdělek kerria 26. 01. 2015 - 22:23
RE(3x): Blog a výdělek tlapka 26. 01. 2015 - 22:26
RE: Blog a výdělek van vendy 27. 01. 2015 - 20:56
RE(2x): Blog a výdělek kerria 27. 01. 2015 - 22:26
RE(3x): Blog a výdělek van vendy 28. 01. 2015 - 17:23
RE(4x): Blog a výdělek kerria 28. 01. 2015 - 17:31
RE(5x): Blog a výdělek van vendy 02. 02. 2015 - 20:23
RE(6x): Blog a výdělek kerria 02. 02. 2015 - 20:34
RE: Blog a výdělek signora 28. 01. 2015 - 18:19
RE(2x): Blog a výdělek kerria 28. 01. 2015 - 20:25
RE: Blog a výdělek van vendy 15. 07. 2015 - 21:25
RE(2x): Blog a výdělek kerria 16. 07. 2015 - 09:30
RE: Blog a výdělek nekra 17. 07. 2015 - 21:40